Кухня в хрущовці: практичні варіанти оформлення та дизайну з фото
Кухня є однією з найголовніших кімнат у квартирі – тут відбувається приготування та прийом їжі, збираються гості та члени родини, відзначаються свята за великим столом. На жаль, продумати дизайн кухні у хрущовці не так просто. У таких квартирах кухонні простори зазвичай малогабаритні, і площа кімнати становить не більше 8 м2.
На перший погляд може здатися, що при такому розмірі приміщення створити стильний та затишний інтер’єр неможливо. Але це не так – існує кілька способів та прийомів, які дозволяють облаштувати кухню в хрущовці так, щоб вона була практичною та продуманою до дрібниць.
Вибір кухонного гарнітуру
Продумувати дизайн кухні в хрущовці може бути досить складно. Адже на такому маленькому просторі вам доведеться враховувати розташування кількох обов’язкових елементів. Отже, який кухонний гарнітур повинен обов’язково бути присутнім у кімнаті та де його розташувати?
Обідня зона
Центром та головним елементом кухні, як не дивно, є не робоча зона, а обідній стіл. Перед тим, як вибирати його габарити та дизайн, важливо продумати, скільки людей зазвичай збирається для спільної трапези:
- Якщо у квартирі проживає одна людина або пара без дітей, можна продумати оформлення маленької кухні з барною стійкою. Вона не забирає так багато місця, як обідній стіл, може розташовуватись біля стіни або навіть на підвіконні. Більше того, сьогодні з’являються складні барні стійки, які можна опустити та підняти у міру їхньої необхідності.
- Якщо у квартирі проживає 3-4 особи, барна стійка буде не зовсім зручною. Без обіднього столу тут просто не обійтись. Бажано вибирати прямокутні моделі, які можна приставити до стіни. Якщо ви любите приймати гостей, вибирайте розкладні столи.
- Для сім’ї з 5 і більше осіб оптимальним рішенням для маленької кухні у хрущовці стане винесення обіднього столу за межі кімнати. Облаштувати столову зону можна, наприклад, у вітальні, поставивши там обідній стіл. Якщо вам звичніше снідати та обідати саме на кухні, краще поставити там круглий чи овальний стіл – за рахунок відсутності кутів за ним поміститься більше людей.
Системи зберігання
На маленькій кухні простір має бути спланований таким чином, щоб не було зайвого захаращення. Цьому можна запобігти, розташувавши в кімнаті достатньо систем зберігання. Полиці, шафи, тумби, буфети – весь посуд, сипучі продукти, побутова хімія та кухонне приладдя повинні мати своє місце. Ми зібрали кілька рекомендацій, як продумати правильне розташування систем зберігання при оформленні дизайну кухні в п’ятиповерхівці:
- Вибирайте верхні підвісні шафки, які доходили б до стелі. Це не тільки візуально витягне кімнату, але й забезпечить на 25-30% більше додаткового місця для зберігання кухонного приладдя.
- Використовуйте висувні ящики замість шафок з дверцятами. Це допоможе отримати ще більше корисного місця для зберігання речей і зробить користування системою зберігання більш комфортним.
- Встановіть рейлінги. Необов’язково всі дрібниці ховати по ящиках та комодах. Деякі предмети, що часто використовуються, можна залишити на закріпленій рейлінговій системі. Так у вас залишиться більше місця у шафах або на стільниці.
Порада. На маленькій кухні стільницю краще залишити вільною, особливо від дрібних предметів. Також не рекомендуємо встановлювати багато відкритих полиць. Чим більше предметів буде на видному місці, тим більше кухня здаватиметься перевантаженою.
Розміщення побутової техніки на кухні в хрущовці.
До правил оформлення кухні хрущовки також входить і продумане розташування побутової техніки. Оскільки кухня є однією з найфункціональніших кімнат, де регулярно відбувається приготування їжі та задіюється безліч електричних приладів, потрібно враховувати не лише ваш комфорт під час їх експлуатації, а й базову техніку безпеки.
Давайте розберемося, як розташувати найголовнішу побутову техніку:
Варильна панель. Якщо в квартирі проживає невелика кількість людей, необов’язково ставити панель із 4 конфорками, можна замінити її 2-х конфорковою. Це правило, до речі, стосується і духовок. Ви можете обійтися зовсім без шафи для випікання продуктів або замінити її більш вузьким форматом.
Холодильник. Незамінний елемент на кожній кухні. У маленькій хрущовці краще вибирати вузький холодильник. Нехай він буде високим, але завширшки не забирає багато місця.
Посудомийна та пральна машини. Цю побутову техніку часто ставлять на кухні. Особливо у хрущовках, коли у ванній не може бути місця для прання. Правила «мокрої зони» свідчать, що і пральну, і посудомийну машину краще розташовувати ближче до миття.
Мікрохвильова піч. Може бути вбудованою або розташовуватись, наприклад, на холодильнику, якщо його висота дозволяє.
Як правильно підібрати світильники
Кухня в хрущовці може виглядати як незатишна печера. А може перетворитися на світлий та комфортний простір, у який приємно повертатиметься знову і знову. І освітлення тут відіграє не останню роль. Тому перед тим, як оформити інтер’єр маленької кухні в хрущовці, заздалегідь подумайте про правильне освітлення. Дотримуйтесь таких правил:
- Якщо кухня має низькі стелі, масивну люстру ставити необов’язково її можна замінити точковим освітленням.
- Обов’язково подумайте про додаткове підсвічування в робочій зоні. Його можна сховати під верхні шафки.
- Намагайтеся продумати кілька різнорівневих видів освітлення, чим світлішою буде кухня, тим просторішою вона здаватиметься.
- Вибирайте лаконічні світильники без яскравих вставок, елементів, що звисають, і т.і.
Варіанти планування кухні у хрущовці
Малогабаритна кухня в п’ятиповерхівці може стати комфортнішою і вміщати всі необхідні вам елементи гарнітура та техніки. Для цього потрібно лише продумати правильне розташування меблів. Воно буде залежати від планування самої кімнати, її площі, форми тощо. Для інтер’єру маленької кухні в хрущовці використовують такі види планування простору:
П-подібне
Ідеально підходить для маленьких кімнат, де потрібно на обмеженому просторі вмістити велику кількість меблів і побутової техніки. У такому випадку весь кухонний гарнітур розташовується вздовж двох довгих стін та однієї вузької, утворюючи букву П.
Звичайно, в такому випадку про столову зону і не йдеться, вам необхідно буде розміщувати обідній стіл у вітальні.
Кутове
Ідеальний варіант для кухні квадратної форми чи прямокутної. Передбачає розміщення всього гарнітуру вздовж двох суміжних стін. У кутку зазвичай розміщують мийку, щоб залишити одну частину стільниці порожньою для оформлення робочої зони.
Кутове планування гарне ще й тим, що звільняє протилежний кут кімнати, куди ви можете поставити обідній стіл. Якщо місця зовсім небагато, як одну зі стін можна задіяти підвіконня, а обідній стіл замінити барною стійкою.
Лінійне планування
Оптимальний варіант для невеликих витягнутих кухонь. Як і випливає з назви, весь гарнітур у такому разі розташовується в один ряд. Звичайно, про велику кількість побутової техніки тут не йдеться. Однак системи зберігання виходять досить практичними та функціональними.
Крім того, у вас звільняється одна широка стіна, біля якої можна поставити не лише обідній стіл, але навіть м’який куточок.
Вибір кольорів кухні: на що варто звернути увагу?
Правильно підібрані колірні рішення для маленької кухні в хрущовці дозволяють зробити навіть із найтіснішого простору світлу та затишну кімнату. Звичайно, через обмеження за площею далеко не всі відтінки можуть використовуватися в інтер’єрі – навряд чи вам буде комфортно на маленькій кухні зі стінами чорного, темно-синього або темно-коричневого відтінків. Які ж варіанти тоді найбільше підходять? Вибір очевидний:
- Білий колір. Асоціюється з чистотою та стерильністю, завдяки чому вважається найпопулярнішим при оформленні кухні. Крім того, біле оздоблення здатне візуально збільшити площу кімнати, зробити її світлішою, наповнити повітрям. Щоб простір не здавався надто нудним, розбавте білий колір яскравими акцентами, поєднанням з іншими матеріалами (наприклад, деревиною).
Бежевий. Теплі молочні та пісочні тони створюють особливу домашню атмосферу. Бежева кухня виглядає благородно та затишно. Крім того, такі відтінки добре комбінуються з іншими кольорами: бордовим, синім, зеленим тощо.
Пастельні тони. Якщо хочете трохи урізноманітнити кухню та облаштувати її у певному кольорі, відмовтеся від яскравих насичених тонів на користь пастельних аналогів. Ніжно-рожеві, м’ятні, світло-лимонні або небесно-блакитні тони тут будуть дуже доречними.
Хай-тек
Ще одне рішення для маленької кухні. Це технологічний та лаконічний стиль інтер’єру, який любить глянсові фасади та хромовані металеві поверхні.
У стилі хай-тек як елемент декору можна використовувати гарну побутову техніку.
Як збільшити робочий простір кухні в хрущовці?
Існує кілька прийомів, які допомагають оформити кухню у хрущовці таким чином, щоб на ній було комфортно готувати, а також збиратися із сім’єю за сніданками, обідами чи вечерями. Ми зібрали найпопулярніші лайфхаки:
Функціональні шафки для зберігання
Продумана система зберігання – запорука того, що на кухні розміститься все, що вам потрібно. Вибирайте верхні шафки, які доходитимуть аж до стелі: так у вас буде ще більше місця для того, щоб розмістити весь посуд, сипучі продукти, столові прилади, миючі засоби тощо.
Стіл-підвіконня: як реалізувати?
У маленькій кухні підвіконня може стати цілим полем для експериментів. Його можна використовувати як стільницю. Щоправда, перед цим переконайтеся, що його висота оптимальна для того, щоб готувати. Так ви отримуєте додатковий робочий простір.
Також на підвіконні можна розмістити барну стійку для прийому їжі або, наприклад, мийку.
Кухня без дверей
Двері тільки забирають простір. Якщо вам не потрібно часто зачинятись на кухні, двері сюди ставити необов’язково. Оформити дверний отвір можна, поставивши гарну арку.
Порада. Якщо все ж таки хочете трохи розмежувати простір, можна прикріпити до арки карниз і повісити легку шторку, яка служитиме «дверями», але при цьому не відніматиме простір.
Висувний стіл
Це досить оригінальне рішення, яке передбачає, що невеликий обідній стіл висуватиметься з однієї з шафок у робочій зоні.
Звичайно, так ви отримуєте порівняно невелику обідню зону. Однак, якщо у квартирі проживає 1-2 особи, цього може бути цілком достатньо.